Wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej, tzw. Tarczy branżowej

Print Drukuj
Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 09.12.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza branżowa) informujemy, że
  • od 21.12.2020 r.* można składać wnioski o dotację dla mikro i małych przedsiębiorców (5000 zł). Będą dostępne wyłącznie przez portal praca.gov.pl i można je składać tylko elektronicznie.
*Wszystkie wnioski złożone przed 21.12.2020 r. przez portal praca.gov, od momentu udostępnienia ich przez Ministerstwo, również zostaną rozpatrzone.

O dotację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy spełniają poniższe kryteria:
  • prowadzili działalność na dzień 30.09.2020 r.
  • ich dochody w październiku lub listopadzie zmalały o co najmniej 40% w porównaniu do tych samych miesięcy w roku 2019,
  • którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, zgodnymi z odpowiednimi kodami.
Uzyskanie wcześniejszego wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, nie wyklucza możliwości wnioskowania o dotację.

Pozostałe usługi realizowane do 30.06.2021 r.
  • Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców.
  • Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych.  
  • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych.
  • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.
  • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych.
  • Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla kościelnej osoby prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej.
Ważne!
W przypadku śmierci wnioskodawcy, który otrzymał dofinansowanie do prowadzenia działalności gospodarczej, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników lub niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców, spadkobiercy nie będą zobowiązani do zwrotu otrzymanego wsparcia.
Informacje o publikacji dokumentu